dietanawynos24

Dieta – Porady – Lifestyle – Sport

Pasta sezamowa tahini – jak ją zrobić i do czego wykorzystać?

Pasta sezamowa tahini – jak ją zrobić i do czego wykorzystać?

Pasta tahini, znana też jako masło sezamowe lub pasta z nasion sezamu, jest produktem wytwarzanym z mielonych nasion ziaren sezamu. Pastę tą najczęściej możemy kupić  w sklepach z produktami z Bliskiego Wschodu, ale można ją  znaleźć także w sklepach ze zdrową żywnością. Pasta tahini jest ważnym składnikiem bliskowschodnich potraw między innymi: hummus i baba ghanoush.

pasta tahini

 

Pasta tahini staje się coraz popularniejsza. Charakterystyczny smak pasty sezamowej oraz jej właściwości sprawiają, że ma szerokie zastosowanie. Jest to świetny produkt, ponieważ zawiera wiele zdrowych składników, w tym białko, tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały. Może być również używany jako składnik wielu potraw, w tym sałatek, wegetariańskich dań, dipów i wielu innych. Tahini jest również popularnym składnikiem w kuchni wegańskiej. 

Pasta tahini to nie tylko intrygujący, orientalny smak, ale także doskonałe źródło składników odżywczych, w tym tłuszczów, białka, błonnika oraz różnych pierwiastków, takich jak żelazo czy magnez. Z tego tekstu dowiecie się jak zrobić domowe tahini oraz do czego wykorzystać tę pastę.

Domowa Pasta Tahini przepis

Jak już wyżej wspominałam pasta sezamowa, inaczej zwana tahini, to nic innego jak zmielone ziarna sezamu, najczęściej uprzednio uprażone.

Składniki:

  • pełna szklanka jasnego sezamu – 200 g,
  • 2 łyżki delikatnej oliwy – można pominąć.

Pasta przygotowywana jest na bazie sezamu łuskanego lub niełuskanego. Sezam łuskany ma jaśniejszy kolor, gładszą konsystencję i mniej wyczuwalny gorzki smak, natomiast wersja z nasionami niełuskanymi charakteryzuje się ciemniejszym odcieniem i bardziej wyrazistym smakiem.

Jeśli chcecie przygotować pyszną pastę sezamową, należy na początku uprażyć sezam na suchej patelni. Pamiętajcie jednak, aby cały czas mieszać drewnianą łyżką, żeby uniknąć przypalenia ziaren. Uprażone ziarna sezamu studzimy i przekładamy do blendera, aby uzyskać gładką masę. Czas blendowania będzie zależeć od mocy blendera i może trwać od 2 do 10 minut. Następnie dodajemy kilka łyżek oliwy z oliwek i całość znów blendujemy.

Jeśli planujesz wykorzystać pastę sezamową do zrobienia deseru (lody, ciasto, ciasteczka), nie dodawaj do niej żadnych dodatków, takich jak oliwa czy sól.

Gotowe tahini będzie zdatne do spożycia przez około miesiąc, jeśli jest przechowywana w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce. Pasta sezamowa ma skłonność do rozwarstwiania się i po jakimś czasie na jej powierzchni może pojawić się olej sezamowy. Aby uzyskać pierwotną konsystencję, wystarczy wymieszać zawartość słoika.

Pasta tahini – do czego możemy ją dodawać?

Tahini jest podstawowym składnikiem hummusu. Pasta tahini doskonale sprawdzi się jako składnik dipów, dressingów i sosów. Można jej użyć do polania warzyw i sałatek, a także do smarowania chleba zamiast masła lub margaryny. Z powodzeniem można ją również wykorzystać do słodkich potraw, takich jak ciasta i bajaderki.

Przepis na hummus turecki

Składniki:

  • 1 obrany ząbek czosnku,
  • 400 g ciecierzycy z puszki (odsączonej i przepłukanej),
  • 1 czubata łyżka pasty tahini,
  • sok z cytryny,
  • 2 łyżeczki uprażonych i zmielonych nasion kminu rzymskiego,
  • oliwa z oliwek extra virgin,
  • sól morska i świeżo mielony czarny pieprz.

W moździerzu kuchennym ucieramy czosnek z dużą szczyptą soli na pastę. Jeżeli posiadasz wystarczająco dużą miskę, możesz bezpośrednio do czosnku dodać ciecierzycę, kontynuując ucieranie. Jeżeli miska jest zbyt mała, przekładamy wszystko do miksera kuchennego lub blendera. Po uzyskaniu dość gładkiej konsystencji dodajemy pastę tahini, sok z cytryny oraz zmielony kumin. Dolewamy 200 ml oliwy z oliwek. Doprawiamy do smaku i podajemy z surowymi warzywami.

hummus tahini

 

Podsumowanie

Zachęcam Was do przygotowania pasty tahini w domu. Jeśli jednak nie macie czasu, warto mieć w szafce słoik dobrej jakości pastę tahini. Mam nadzieję, że przekonałam Was, że warto sięgać po tahini w kuchni. To doskonały produkt, który ma wiele zalet: wzbogaca smak potraw, a także wpływa na ich wartości odżywcze.

Powrót na górę