dietanawynos24

Dieta – Porady – Lifestyle – Sport

Jumping fitness — zalety i przeciwwskazania

Jumping fitness — zalety i przeciwwskazania

Jumping fitness jest stosunkowo nowym rodzajem ćwiczeń, jednak stale zyskującym na popularności. Ćwiczenia te, jak sama nazwa wskazuje, polegają na podskakiwaniu. Do tego celu wykorzystuje się także m.in. trampolinę z doposażeniem. Choć całość wydaje się prosta, nie do końca tak jest.

Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik na temat jumping fitness, zalet tych ćwiczeń, jak i przeciwwskazań do ich wykonywania. Jeżeli interesuje Cię dany temat, przeczytaj koniecznie!

Trening jumping fitness

Różne ćwiczenia z użyciem trampoliny, zaczęto już stosować na początku XX wieku. Krajem, gdzie zaczęto popularyzować takie formy ćwiczeń, było USA. W Polsce, ćwiczenia na trampolinie, czyli np. jumping fitness, dopiero stają się modne i zyskują szybko coraz większą rzeszę zwolenników.

Jumping fitness jest to doskonały trening cardio, który polega na wykonywaniu ruchów z użyciem jednoosobowej trampoliny. Nie rzadko ćwiczeniom towarzyszy muzyka. Rytm ćwiczeń może być spokojny, gdzie wykonuje się np., tylko lekkie kołysanie, bądź intensywny i szybki z wykonywaniem m.in. podskoków.

Ćwiczenia na trampolinie jumping fitness umożliwiają zastosowanie wielu rozmaitych ruchów, co przekłada się na trening wielu części ciała. Miękka powierzchnia trampoliny natomiast, zapewnia amortyzację, dzięki czemu stawy są odciążane podczas ćwiczeń.

Klasyczne ćwiczenia na trampolinie jumping fitness, zawsze należy rozpoczynać w pozycji lekko ugiętych kolan i z delikatnie wypchniętymi do tyłu biodrami — trzymając się uchwytu pomocniczego. Podczas wykonywania skoków, największe napięcie mięśni powinno być przełożone na dolne partie ciała. Głowa i korpus powinny znajdować się mniej więcej na jednej wysokości. Wykonując skoki, trzeba aktywować mięśnie brzucha, jak i napinać mięśnie głębokie. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniego napięcia mięśni. Ważna jest też ogólna, prawidłowa technika skoków.

Pamiętać również trzeba o tym, że podczas skoków następuje naprzemienne przyspieszanie i zwalnianie tempa, co przekłada się właśnie na fakt, że trening ten jest idealnym treningiem cardio. Jeżeli ma się jakieś wątpliwości wobec wykonywania treningu, warto zaznajomić się z poradnikami znajdującymi się w sieci np. pod postacią filmów instruktażowych, jak również zaczerpnąć pomocy instruktora.

jumping fitness

 

Treningi fitness — co trzeba wiedzieć

Decydując się na ćwiczenia jumping fitness, należy pamiętać, aby dobrać trampolinę odpowiednią dla swoich gabarytów i potrzeb. Nierzadko przez osoby trenujące, wybierane są trampoliny o kształcie sześciokątnym, które potrafią utrzymać obciążenie nawet do 120 kilogramów.

Nie można także pominąć kwestii uchwytu montowanego do trampoliny. Ten zaś służy, aby wspomagać się w wykonywaniu ćwiczeń, jak również, aby móc utrzymać równowagę podczas niektórych ruchów.

Wszechstronny trening na wydolność organizmu — zalety jumping fitness

Trenując regularnie jumping fitness, można spodziewać się wielu efektów dotyczących ciała, jak i zdrowia. Okazuje się, że jest to nie tylko niezwykle wydajny trening cardio, ale również ta technika ćwiczeń niesie za sobą wiele innych zalet. Poniżej wymieniliśmy niektóre z nich.

 • Ćwiczenia mogą wpłynąć na wspomaganie krążenia limfatycznego, dzięki stymulowaniu zastawek tego układu.
 • Wykonywanie ćwiczeń wpływa na zmniejszanie się zaistniałych obrzęków.
 • Można dotlenić tkanki i mózg.
 • Można zwiększyć pojemność płuc.
 • Ćwicząc regularnie, poprawimy ogólną pracę układu krążenia, zmniejszymy ciśnienie krwi.
 • Trening wpływa pozytywnie na osoby wymagające rehabilitacji po problemach z mięśniem sercowym.
 • Ćwiczenia zwiększają aktywność funkcjonalną szpiku czerwonego i stymulują go do lepszej produkcji krwinek czerwonych.
 • Wzmacniają mięśnie nóg, mięśnie głębokie, mięśnie brzucha, mięśnie dna miednicy i nie tylko.
 • Zwiększona może zostać wydolność organizmu.
 • Stawy, jak i kręgosłup zostają odciążone z uwagi na podłoże.
 • Ćwiczenia mogą wpłynąć na obniżenie trójglicerydów we krwi.
 • Zwiększona zostaje wytrzymałość mięśniowo szkieletowa.
 • Intensywny trening może pomóc spalić nawet do 1000 kcal dziennie.
 • Ćwiczenia pomagają poprawić koordynację ruchową i równowagę.

Co ciekawe, dane treningi wykonywać mogą nie tylko zdrowe i młode osoby, ale także osoby starsze. W ich przypadku m.in. skutecznie można poprawić koordynację ruchową, co jest szczególnie przydatne u osób mających problemy z równowagą.

Wszechstronny trening jumping fitness, a przeciwwskazania

Niestety istnieje również kilka przeciwwskazań do wykonywania danego treningu. Unikać opisywanej aktywności fizycznej powinny osoby zmagające się z:

 • ciążą,
 • dyskopatią,
 • kiedy jest ogólnie słaby stan zdrowia,
 • chorobami stawu kolanowego,
 • chorobami stawu skokowego,
 • nadciśnieniem tętniczym,
 • osteoporozą,
 • endoprotezami,
 • sporą nadwagą,
 • świeżymi urazami,
 • astmą i innymi poważnymi chorobami układu oddechowego,
 • wysokimi zaburzeniami równowagi i koordynacji.

Wyróżnić też można osoby, których dotyczą różne choroby stawów kończyn dolnych, czy inne schorzenia narządu ruchu. Z ćwiczeń zrezygnować też powinny osoby z nietrzymaniem moczu, czy stolca. Głównie z uwagi na fakt, że podczas skoków zostaje wytworzone spore ciśnienie śródbrzuszne, co przekłada się na nacisk w dolnych partiach ciała. Efektem może być nietrzymanie moczu i nie tylko, jak również skutkować to może także wypadaniem narządu rodnego.

Ćwiczenia na trampolinie — czy warto?

Jest to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla innych treningów. Ponadto jumping fitness przy okazji wielu zalet dotyczących ciała, zapewnia wspaniałą zabawę w ton ulubionej muzyki. Dana forma treningu ma naprawdę sporo rozmaitych zalet, jednak także kilka przeciwwskazań, na które należy bacznie zwrócić uwagę.

Uczęszczając do klubu fitness, czasami można spróbować tego treningu, jednak póki co, wiele miejsc nie oferuje tej możliwości. Z pewnością z czasem się to zmieni, z uwagi, chociażby na stale rosnącą popularność jumping fitness. Opcją jest zakupienie sprzętu na własność i wykonywanie treningów w domu. Poleca się jednak najpierw wypróbować danej aktywności pod okiem specjalisty, instruktora.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz ćwiczeń uniwersalnych, gdzie poczuć można nie tylko pracę mięśni brzucha, ale też innych grup mięśniowych, gdzie możesz, dodatkowo się świetnie bawić ćwicząc — jumping fitness jest dla Ciebie! Pamiętaj jednak o przeciwwskazaniach do wykonywania tego typu treningów. Wypróbuj ćwiczenia na trampolinie jump fitness już teraz!

Powrót na górę