dietanawynos24

Dieta – Porady – Lifestyle – Sport

Fit kolacja — 5 pomysłów na zdrową kolację

Fit kolacja — 5 pomysłów na zdrową kolację

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które w sercach osób stroskanych o swe zdrowie i figurę nieustannie rodzi niepokój jest: co jeść na kolację? Tak dużo nasłuchaliśmy się przecież o tym, jak to późna pora zdradliwą jest niesłychanie dla tych, którzy z wiadomym zamiarem otwierają lodówkę, że… niektórzy całkowicie zrezygnowali nawet z zerkania w jej stronę. Prawda natomiast wygląda tak, że kolacja wcale nie musi być prostą drogą do kiepskiej jakości snu i nadprogramowych kilogramów (wiadro z zimną wodą na głowę tych, którzy ferują takie wyroki). Chcesz poznać odpowiedź na postawione wyżej pytanie i dowiedzieć się, jakie posiłki doskonale sprawdzą się jako kolacje? Świetnie! Mamy dla Ciebie kilka cennych pomysłów!

Zdrowe jedzenie wieczorową porą — o czym pamiętać?

Na początek, porcja wiedzy uniwersalnej:

Nie jedz zbyt późno

Pamiętaj, żeby ostatni posiłek spożyć 2-3 godziny przed snem — tak, by Twój żołądek miał czas strawić pokarm, zanim udasz się na nocny odpoczynek. Pójście spać z pełnym żołądkiem może powodować dyskomfort, który przełoży się na problemy z zaśnięciem lub doprowadzi do częstych pobudek w środku nocy.

Uważaj co i ile jesz

Komponując posiłki, zwracaj uwagę na ich wartość kaloryczną. Kieruj się prostymi zasadami: unikaj tego, co tłuste i ciężkostrawne, zrezygnuj z dań smażonych i żywności typu fast food i spróbuj nie sięgać po ulubione słodkie smakołyki i przekąski zawierające cukry proste (z tego względu nie należy przesadzać z ilością owoców). Ktoś mógłby teraz zacytować klasyka (kto oglądał sequel Kilera, na pewno skojarzy scenę): to, co wolno, jak nic nie wolno? Wolno, a raczej — zaleca się — świeże lub gotowane warzywa, duszone ryby, jajka (w różnej postaci), chudy nabiał, sałatki, np. z makaronem czy kurczakiem. Pamiętaj też o tym, by — niezależnie od wybranych produktów — kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Nie przejadaj się, żeby nie obciążać żołądka i nie zaprzęgać go do wytężonej pracy na nocnej zmianie.

Nie jedz zbyt wcześnie

Nie jedz kolacji zbyt wcześnie, zwłaszcza jeśli zaliczasz się do grona nocnych marków. Może się bowiem okazać, że taka zjedzona przedwcześnie kolacja wcale nie będzie Twoim ostatnim posiłkiem — pojawiające się w środku nocy, dojmujące uczucie ssania w żołądku zapędzi Cię pod drzwi lodówki szybciej, niż Ci się wydaje.

Słuchaj swojego organizmu.

Na nic zdadzą się porady i zalecenia, jeżeli nie będą optymalne dla Ciebie i dostosowane do potrzeb Twojego organizmu. Jeżeli masz jakieś problemy zdrowotne, na które dieta ma istotny wpływ, skonsultuj się z lekarzem.

Lekkie kolacje — pomysły na zaspokojenie głodu

Nawet jeśli do tej pory Twoje wieczorne posiłki nie były tym, co dałoby się określić jako zdrowe kolacje, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować zmienić swoje żywieniowe przyzwyczajenia. Twoje kubki smakowe z pewnością docenią potęgę smaku tkwiącą w naszych propozycjach. A więc, do dzieła: fit kolacja, czyli?

1. Warzywne zupy krem

zupa krem z dyni

Ciepłe potrawy to doskonały pomysł na lekką kolację dla całej rodziny, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Zupy krem to świetny wybór z kilku powodów: są proste w przygotowaniu, zdrowe i pożywne, a także oferują pożądaną w diecie różnorodność. Przygotowując aromatyczną zupę krem możesz bowiem sięgnąć po niemal dowolne warzywa. Szczególną popularnością cieszą się dynia, brokuły, kalafior, mrożony groszek, ciecierzyca, papryka, pieczone pomidory, marchewka, buraki… Opcji jest mnóstwo, a ogranicza Cię właściwie Twoja własna wyobraźnia i preferencje smakowe. Możesz też dorzucić kilka innych komponentów, które wzbogacą smak tego aromatycznego warzywnego dania, np. mleczko kokosowe, ser feta, gorgonzola, makaron czy grzanki.

Do zrobienia zupy krem wystarczy Ci bulion warzywny, na którym ugotujesz wybrane warzywa. Następnie miksujesz wszystko blenderem, doprawiasz powstały krem według własnego smaku, w razie konieczności rozcieńczasz bulionem lub wodą i voilà!

2. Sałatki ze świeżych warzyw

sałatka warzywna

Kolejna propozycja, która pozostawia pole do kulinarnych popisów. Możesz postawić na sałatkę, której bazę stanowić będzie stanowić miks świeżych warzyw (np. liście zielonej sałaty, pomidory, ogórek, rzodkiewka, oliwki), a smaku dopełnią takie dodatki jak chude mięso (np. grillowany kurczak), ryba (np. tuńczyk czy wędzony łosoś), krewetki, pieczony burak, ulubiony ser (feta, mozzarella, kozi, halloumi), czy — dla amatorów nieoczywistych i wyrafinowanych połączeń — owoce lub bakalie.

Masz smaka na oryginalną sałatkę? Nasza propozycja: sałatka z pieczonymi lub gotowanymi burakami, serkiem wiejskim i roszponką, z dressingiem skomponowanym z oliwy, octu balsamicznego i miodu oraz szczyptą soli i pieprzu. Połączenie smaku buraków i serka wiejskiego to absolutny hit. Palce lizać!

3. Wariacje z ryżem i kaszą

Tworząc fit danie możesz sięgnąć po ryż, kaszę (np. kuskus, gryczaną, jaglaną) czy komosę ryżową. Taka baza świetnie skomponuje się np. z dowolnymi warzywami w wersji pieczonej (świetnie smakują cukinia, bakłażan, papryka czy burak), wędzoną rybą, ciecierzycą, soczewicą lub grillowanym serem. Kombinacje jest tak wiele, że internet wręcz kipi przepisami.

fit kolacja — risotto z krewetkami i warzywami

Przykładem ciekawego i bardzo smacznego fit dania jest jaglane kaszotto z grillowaną cukinią, jarmużem, cebulą i mieszanką pestek i orzeszków pinii. Przygotowanie takiego posiłku nie jest szczególnie wymagające. Czego jeszcze będziesz potrzebować? Niezbędne będą przyprawy, które wraz z jarmużem dodasz do kaszy (kurkuma, kmin rzymski, wędzona papryka, starty ząbek czosnku) oraz oliwa z miodem i sokiem z cytryny, którą skropisz gotowe danie.

4. Wege pasztety

Coraz częściej amatorzy zdrowej kuchni sięgają po pasztety warzywne. Wśród popularnych opcji są zarówno wersje wegetariańskie, jak i wegańskie. Przykłady? Delikatny pasztet z fasoli, z dodatkiem duszonych pieczarek, jabłek, cebuli i czosnku, do których dorzucamy jeszcze gotowany ziemniak, jajko i garść płatków owsianych. Ostateczne dopełnienie smaku pasztetu powstałego w wyniku zblendowania wszystkich składników leży w gestii przypraw, takich jak sól, pieprz, zioła prowansalskie, majeranek, ostra papryka i pieprz ziołowy.

kanapka z pieczonym pasztetem i warzywami

Pieczony pasztet to doskonała potrawa, którą możesz zaserwować na wiele sposobów: na kromce ulubionego pieczywa, z chipsami z soczewicy czy choćby z kiszonym ogórkiem. Możesz też dorzucić świeże warzywa lub raczyć się pasztetem bez żadnych dodatków.

5. Placki jogurtowe z owocami

Lekka kolacja na słodko? Nic prostszego! Fit placki jogurtowe to kolejna smaczna propozycja, która w dodatku nie wymaga szczególnych umiejętności kulinarnych. Z jakich składników wyczarujesz taki posiłek? Potrzebny będzie oczywiście jogurt naturalny, mąka gryczana lub ryżowa, jajko, owoce (np. truskawki, borówki, pomarańcze), proszek do pieczenia, opcjonalnie cukier lub słodzik. Masa powstała w wyniku zblendowania trafia na patelnię, a po kilku minutach — na Twój talerz. Możesz podawać placuszki z odrobiną syropu klonowego, owocami czy z jogurtem naturalnym lub greckim.

placki jogurtowe z jagodami

Zdrowa kolacja na wyciągnięcie ręki

Zdrowe odżywianie to od dawna gorący temat. Od tak dawna, że, wydawać by się mogło, jego temperatura zacznie powoli spadać. Tymczasem temat wcale nie stygnie — wręcz przeciwnie, ogień toczonych dyskusji stale podsycany jest przez zmieniające się trendy dietetyczne, które dzielą i łączą, w zależności od tego, co kto uznaje za słuszne w kwestiach żywieniowych.

Wybór fit kolacji uzależniony jest od wielu czynników: stylu życia, stanu zdrowia, tolerancji na określone produkty czy choćby indywidualnych preferencji. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje będą dla Ciebie inspiracją i skutecznie zachęcą Cię do poszukiwania ciekawych przepisów, eksperymentowania w kuchni i odkrywania nowych smaków. Oczywiście w wydaniu fit 🙂

Powrót na górę